Author Archive admin

Byadmin

ХАРКІВ СТАЄ ЦЕНТРОМ ЕНЕРГЕТИЧНИХ КОМЕТЕНЦІЙ

Рівно рік тому, ми із колегами працювали на найбільшій виставці та форумі із зеленої енергетики у Польщі – Energetix. Тоді, з’явились ідея та бажання через рік провести у Харкові не менш масштабний івент.

Так започаткувалися ФОРУМУ та ВИСТАВКИ “Build & Energy. Kharkiv Expo 2017”, яка проходила у Харкові.
Не скалися очікування 500+ учасників дводенного форуму, більше 5000 відвідувачів виставки та 80+ спікерів.
У форумі за 2 дні прийняло участь 650+ учасників, за 2 дні виставку відвідало 6000+ осіб, 114 компаній прийняло участь у заходах форуму та виставки, 59 компаній виставили стенди, 18, а не 14 регіонів прийняли участь у форумі та виставці.

Найбільший у Східній Україні енергетичний форум «Build & Energy. Kharkiv Expo 2017» проходив у Харківському палаці спорту.

Організаторами форуму та виставки є центр підтримки підприємництва у м. Харкові, Харківська ТПП, Інститут сталого розвитку, Харківський енергетичний кластер, компанія «Золотий переріз». Захід проходе за підтримки програми EU4Business за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку, Держенергоефективності та Укргазбанку.

Метою заходу є презентація представникам малого та середнього бізнесу, органів влади успішних прикладів в реалізації проектів у галузі енергоефективності, залучення національного та міжнародного фінансування, пошук зарубіжних партнерів для реалізації спільних проектів.

На форумі та спеціалізованій виставці, яка також проходить у Палаці спорту з 27 до 30 вересня, очікується близько 5 тис. відвідувачів, понад 115 підприємств-учасників з 14 міст України – Харкова, Києва, Одеси, Полтави, Кривого Рогу, Кременчука та ін.

Byadmin

ІЗ ДНЕМ ПРАЦІВНИКА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

Вітаю вас із професійним святом – Днем працівників сільського господарства!
З року в рік, не покладаючи рук, ви виконуєте надважливу для усієї держави роботу, яка нерідко лишається непоміченою пересічним громадянином. Але ті сили, які Ви щораз докладаєте неможливо лишити поза увагою, адже ця титанічна праця підвладна лише тим, хто дійсно любить своє діло. Український народ пишається вами та вашим завзяттям.
Я щиро зичу вам життєвих сил та витримки. Низький уклін та безмежна вдячність за відданість своїй справі! Нехай здоров’я ніколи вас не підводить, а усі мрії обов’язково здійснюються. Бажаю благополуччя та Янгола-охоронця вам і вашим родинам.

З повагою,

Станіслав Ігнатьєв

виконавчий директор Інституту сталого розвитку

Byadmin

ЖИТТЯ У СТИЛІ ЕКО

У грудневому номері найавторитетнішого видання з екології для реального сектору економіки “Екологія підприємства” “Розглядаємо проекти відновлюваної енергетики: у полі зору – Харківщина”. Розповідаю щодо нових проектів Харківського енергетичного кластеру, зокрема, зеленого біогазового полігону.
В Харківському районі (на території Роганської об’єднаної територіальної громади) створююється 2 біогазових комплекси, які є пілотними проектами у галузі переробки та утилізації відходів та вироблення зеленої електричної та теплової енергії. Крім того, ведеться переобладнання газової котельні тютюнової фабрики на котили, які використовують біомасу. Обидва проекти є основою для створення біля Харкова діючого демонстраційного полігону відновлювальних джерел енергії, що ініційовано Харківським енергетичним кластером, з метою популяризації використання відновлювальних джерел енергії бізнесом та місцевими громадами.
Дані проекти – лише початок у створенні демонстраційної зони зеленої енергетики. Ведеться робота щодо проектування сонячної електростанції на 6,2 МВт та пошук джерел фінансування, а також, – вітропарку (проведено дослідження вітропотенціалу на даній території).
Byadmin

ХАРКІВЩИНА ЗРОБИЛА ЧЕРГОВИЙ КРОК ПОДАЛІ ВІД ГАЗПРОМУ

У селі Гоптівка Харківської області, неподалік від пункту пропуску через державний кордон з’явилася нова сонячна електростанція. Подібні проекти ефективно демонструють впевнений рух України до енергетичної незалежності.
Нагадаємо, що перший масштабний проект біля кордону є “Енергоефективне село”. В рамках проекту створено модель енергодостатнього сільського населеного пункту. На першому етапі, було створено об’єкти місцевої теплоенергетики (2 котельні), які використовують місцеву біомасу. На другому, – забезпечено опалення ФАПу тепловим насосом та повна його термомодернізація. На третьому, – освітлено 5 км вулиць, використовуючи світлодіодне освітлення та фотовольтаїчні панелі.
На даний момент, завершено проектні роботи із будівництва місцевої сонячної електростанції, потужність 1,8 МВт. Найголовніше, що знайдено інвестора для будівництва цього об’єкту зеленої енергетики. І це буде найбільший об’єкт альтернативної енергетики в Харківській області. Отже, «Енергоефективне село» – це зелений проект, який пройшов шлях від малої теплоенергетики до електрогенерації у промислових масштабах.

Byadmin

ЧОМУ ЕНЕРГЕТИКА – ЦЕ НОВЕ IT?

Сьогодні, багато експертів, що працюють у галузі енергетичних ринків та альтернативної енергетики, що сучасна енергетика – це нове IT. Аргументів на користь цього твердження – декілька. По-перше, енергетика, особливо, зелена сьогодні це – високотехнологічний бізнес, який потребує високого рівня спеціальних знань. По-друге, альтернативна енергетика дозволяє отримувати високі прибутки за короткий час, використовуючи «зелений тариф». По-третє, сучасний етап розвитку енергетики потребує все більше і більше нових кадрів, в яких в країні відчувається великий голод, враховуючи те, що середній вік співробітників галузі перейшов далеко за 50+ років. Отже, як і ІТ, сучасна енергетика – справа молодих, професійних та амбітних.
З іншого боку, суттєвий розвиток енергетика отримає завдяки підписаному Президентом України 8 червня закон №4493 «Про ринок електричної енергії», який створює нові можливості. Створений конкурентний та прозорий ринок електроенергії відкриє нові можливості для малого та середнього бізнесу у галузі енергогенерації, в першу чергу, із відновлювальних джерел енергії, а, також, енергетичних трейдерів.
Як працює енергетика сьогодні: суперкомп’ютери – читай «суперстанції»
Українські ТЕС сьогодні не є взірцем технічного прогресу. Тому, ТЕС країни із року в рік поступово зменшують виробництво електроенергії. Модернізація енергоблоків ТЕС є процесом витратним і довготривалим. Так, наприклад, перехід одного із чотирьох енергоблоків Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго» (Харківська область) із вугілля антрацитової групи на газомістке вугілля обійдеться у 50 млн. доларів США. Це фінансування на даний момент покладено на плечі українських платників податків, оскільки ПАТ таких коштів для інвестування у власний енергодивізион не має, а європейські фінансові інституції не кредитують проекти, що протирічать останнім енергопакетам ЄС. Тому, прогнозовано, що генерація електричної енергії на ТЕС буде поступово знижуватись. І необхідно знайти альтернативу для маневрування у пікові години навантаження на енергомережу.
Краще ситуація виглядає у галузі гідроенергетики. По-перше, ПАТ «Укргідроенерго» активно кредитується від Європейського Інвестиційного банку на реконструкцію обладнання та турбін, так, лише, у лютому отримано черговий транш кредиту на 22 млн. євро. Так, із збереженням тенденції розвитку, що закладені сьогодні ПАТ «Укргідроенерго», українські ГЕС можуть зберегти рівень виробництва електроенергії як за рахунок обслуговування установок, так і за рахунок введення в дію нової Канівської гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС) і нових агрегатів Ташлицької ГАЕС. Додатково гідроенергетичний потенціал України навесні 2017 збільшить підвищення водності річок в наслідок танення значних накоплених запасів снігу (місцями, – до 40 см) та наповнення водосховищ після зимової межені, дозволить підвищити продуктивність ГЕС країни на 15-18%.
Оптимістичніше ситуація, на перший погляд, відбувається у атомній енергетиці. АЕС – це базова генерація, яка є постійною й покликана забезпечити задоволення необхідного мінімуму потреб. Загальна генеруюча потужність української атомної енергетики становить трохи більше 13 ГВт. Це багато, але не достатньо для задоволення всіх потреб держави. Тим більше, що АЕС не в змозі оперативно збільшувати/зменшувати виробництво електроенергії. ДП НАЕК «Енергоатом» позбулася залежності від російського палива, перейшовши на заміну ТВЕЛів від американської Westinghouse. І тут можна було б зберігати спокій, розраховуючи на цей базовий вид електрогенерації, але 12 із 15 діючих енергоблоків, практично, відпрацювали свій ресурс (за даними МАГАТЕ та ДП НАЕК «Енергоатом»), але працюють, згідно із рішенням про продовження терміну експлуатації. Разом з тим, це не панічне явище, оскільки кожен із реакторів має запроектований запас міцності, й потребує капітального ремонту корпусу реактору. Однак, такі дії не можуть бути безмежними, й за даними МАГАТЕ, першим зупиниться 2-й реактор Південноукраїнської АЕС у 2025 році. На енергосистемі це відобразиться у мінус 1 ГВт генеруючих потужностей. За період 2030-2035 років розпочнеться хвиля зупинки реакторів, і у 2036 році із 13 ГВт генеруючих потужностей, залишиться всього 3 ГВт. І це, – за умови якісного та професійного обслуговування енергоблоків АЕС. Слід зазанчити, що це достатньо складно, оскільки, за даними ДП НАЕК «Енергоатом» енергоблоки українських атомних електростанцій у першому півріччі 2016 аварійно зупинялися 9 раз.
Разом з тим, Світом активно шириться «зелена» (альтернативна) енергетика, що у ряді країн, наприклад Німеччині, Ісландії, Швеції, Данії витісняє, а в деяких випадках, й заміняє атомну та теплоенергетику. Переваг – дуже багато: від високого рівня екологічної безпеки, до простоти будівництва (особливо сонячних електростанцій) та швидкої окупності.
Гроші з вітру: високотехнологічно та прибутково
Все більше інвесторів звертають увагу на вітрогенерацію. Сьогодні, сумарна встановлена пікова потужність українських вітроелектростанцій становить 420 МВт (у 114 раз менше, ніж у Німеччині), стільки ж, скільки у крихітній Ірландії, що удвічі менше, ніж 1 із 4 енергоблоків, наприклад Зміївської ТЕС, тобто, – неймовірно мало для такої країни, як Україна. Для порівняння, рекордні показники розвитку вітроенергетики за підтримки держави, спостерігаються у Китаї, де вже інстальовано 75 ГВт генеруючих потужностей.
Часто, навіть, у експертному середовищі ширяться точки зору, що високий вітроенергетичний потенціал в Україні є лише на узбережжях Чорного та Азовського морів. Тому, економічну ефективність та швидку окупність мають ті проекти, які розміщуються у прибережній морській смузі. Дійсно, сьогодні в Україні вже працюють вітропарки у приморській зоні обох морів, проектуються та будуються нові. Разом з тим, проекти львівської компанії «Еко-Оптіма», спростовують ці думки, і вже ввели 6,5 МВт вітрогенеруючих потужностей на Львівщині та будують ще 20 МВт.
Дослідження «Інституту сталого розвитку», що виконані спільно із німецьким холдінгом WSB Green Energy демонструють, що в Харківській області із центральноконтинетальним кліматом та віддаленою від моря, вітропотенціал, також, достатній для будівництва вітрогенераторів. Так, наприклад, анімометри, які встановлені на висоті 100 м демонструють високу повторюваність швидкостей вітру 6,5-7,0 м/с, що є достатнім для ефективної вітрогенерації.
Сонячні конструктори вже у дії
Сьогодні сонячні електростанції нагадують конструктор Lego, які швидко та легко збираються блоками, й, до того, швидко вводяться в експлуатацію. Проектування, будівництво та експлуатація сонячних електростанцій стає швидким та прибутковим бізнесом, який змінює енергетичне обличчя держави. Приведемо простий розрахунок економічної ефективності альтернативної енергетики. Модернізація одного енергоблоку Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго» вартує 50 млн. доларів США, що дозволить підвищити виробництво електричної енергії на 10-15 МВт (проект займе 2 роки). Використовуючи інвестицію у 50 млн. доларів США за півроку можна звести та підключити до мережі 45-48 МВт потужностей сонячних електростанцій. Однак, для цього проекту знадобиться 110-115 га земель, що в Україні, при найвищому коефіцієнті розораності площі в Європі, є вкрай важко.
Отже, питання просування земельної реформи, введення відкритого та прозорого ринку земель є однією із найважливіших перешкод розвитку альтернативної енергетики. З іншого боку, перешкоди для розвитку формують відсутності зеленого світла для «дешевих» кредитів з метою розвитку української зеленої енергетики.
Разом з тим, життя «підкідає» нові можливості для розвитку геліоенергетики. Так, наприклад, після катастрофи на артилерійському полігоні у м. Балаклія (Харківська область), потенційно після винесення залишків військової частини за межі населеного пункту може вивільнитися 382 га земель, які можна забудувати під СЕС. На території знаходиться вся необхідна інфраструктура, що значно здешевить проект, а високовольтна лінія поруч дозволить спростити продаж електроенергії. Така електростанція дозволить забезпечити ½ споживання Харківської області у  електричній енергії, підвищуючи енергонезалежність країни.
Слід зазначити, що економічні розрахунки для визначення терміну окупності «зеленої» енергетики робляться на основі продажу енергії державі за «зеленим тарифом», який сьогодні в країні коливається (встановлюється для кожного продавця окремо) від 15 до 19,5 євроцентів за 1 кВт/год. У перерахунку на гривні отримуємо вартість «зеленої» енергії на оптовому ринку приблизно 5 гривень 63 копійки. Для споживача (з урахуванням вартості транспортування, втрат і надбавки організації-продавця) ціна зростає вже до приблизно 7,5 гривень за кВт/год. Зрозуміло, що кінцеві споживачі не платять таку ціну – компенсація різних тарифів здійснюється за рахунок дешевої енергії від АЕС, де собівартість кВт/год. складає приблизно 42-45 копійок – у 13 разів нижче за «зелений тариф».
Все, що ми викидали раніше, може стати прибутковим бізнесом
Україна, як аграрна країна, має величезний енергетичний потенціал біомаси. Проведене «Інститутом сталого розвитку» та «Німецьким центром біомаси» дослідження потенціалу всіх типів біомаси Харківської області показує, що використовуючи лише доступні ресурси (30% від загального об’єму рослинних відходів, залишаючи більшу частину, як корм для худоби та добрива на ланах) можна повністю забезпечити енергонезалежність регіону від викопного палива. Так, сумарний електроенергетичний потенціал біомаси Харківщини становить 2,4 ГВт х год, рівно стільки ж, скільки генерує одна із найбільших теплоелектростанцій України – Зміївська ТЕС (ПАО «Центренерго»), забезпечуючи електричною енергією Харківську, Полтавську та Сумську область. Біомаса Львівщини може стати ресурсом для генерації 2,1 ГВт х год електричної енергії, що у тричі більше, ніж генерує Добротвірська ТЕС (ДТЕК), забезпечуючи ½ території області електричною енергією.
Теплоенергетичний потенціал біомаси ще вищий, і для Харківської області становить 2,9 ГВт х год, що у 6 разів більше, ніж генерує харківська ТЕС-5, забезпечуючи теплоносієм 1,7 млн. мешканців мегаполісу та його супутників. Для порівняння теплоенергетичний потенціал біомаси Львівської області становить 2,3 ГВт х год, що у 12 раз більше, ніж генерує КП «Львівтеплокомуненерго».
Слабкою стороною біомаси, але, водночас, й перевагою, є її розпорошення великою територією. Логістика біомаси при використанні її у великих об’єктах генерації, підвищує її собівартість до 60%, якщо мова йде про транспортування від 60 до 100 км. На більшу відстань перевозити біомасу є нерентабельно. Хоча й існують приклади відправлення українських паливних пілетів від Польщі до Австрії. Разом з тим розповсюдження біомаси дозволяє забезпечити децентралізацію генерації теплової та електричної енергії, що особливо є актуальним для сільських населених пунктів та невеликих міст.
Наприклад, в рамках проекту «Енергоефективне село», який реалізує Харківський енергетичний кластер, для об’єктів соціальної сфери інстальовано твердопаливну котельню, яка використовує паливні брикети із відходів рослинництва. З метою зменшення витрат на логістику біомаси, встановлено лінію із виробництва паливних брикетів у аграрному господарстві, земельний банк якого розміщено поруч із населеним пунктом. Завдяки цьому, собівартість енергоресурсу вдалося зменшити на 52%. А, об’єднавши їх із впровадженими технологіями енергозбереження, вартість виробленого теплоносія зменшено на 76%.
SMART-підхід до енергетики
На 1991 рік, коли Україна отримала у своє розпорядження енергосистему УРСР (з того моменту вона не дуже змінилася) побутове споживання не перевищувало 30% від загальних обсягів. Сьогодні, при збільшенні у рази кількості приладів домашньої побутової техніки, розростання житлового фонду країни на 38%, призвело до поглинання побутовим споживанням до половини загальної виробленої електричної енергії.
І тут виникає проблема пікового навантаження на енергомережу, яка виникає у вечірні часи. З одного боку, промислові об’єкти продовжують працювати, збільшується кількість одиниць міського електротранспорту, а у домівках вмикаються прилади нагріву води та теплоносія, освітлення, електроплити та телевізори. Саме для подолання цих піків збільшується генерація електричної енергії за рахунок спалення більшого об’єму вугілля на українських ТЕС.
Слід зазначити, що у такій культурі, точніше її відсутності, енергоспоживання, питання енергонезалежності країни та загрози енергетичного голоду стоїть не тільки перед Урядом, але й перед кожним громадянином. Так, наприклад, якщо замінити по 10 ламп розжарювання у 15 млн. українських домогосподарств на енергозберігаючі, то це дозволить заощаджувати у години пікового навантаження 2200-2500 МВт електроенергії – рівно стільки, скільки генерує Зміївська ТЕС. А такий проект, із його комплексним фінансуванням, надасть дуже швидкий ефект.
Тому, на рівні із модернізацією енергогенеруючих потужностей Україна повинна стати європейським лідером за тенденціями впровадження енергозберігаючих технологій як у промисловості, так і у побуті, формуючи культури раціонального використання електричної енергії. А це вже назва цілої урядової програми.
Думками із редактором сайту ділився Станіслав Ігнатьєв.
Byadmin

ДЕ ЗНАЙТИ ГРОШІ НА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ?

Єдина сільська громада сходу України, яку вночі видно з космосу – це село Веселе на Харківщині, вона впевнено носить статус першої енергоефективної громади країни. Річ у тому, що три року тому в селі розпочалася реалізація проекту «Енергоефективне село». Проект «Енергоефективне село» визнано Кабінетом Міністрів України та Радою Європи – кращим проектом у галузі енергоефективності, що реалізуються у сільських населених пунктах. Проект здобув перемогу у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2015 році, а у 2016 – визнаний кращим соціальним проектом у галузі енергоефективності, що впроваджується в Україні.
Веселе енергоефективне село – успішний приклад, як громада змогла залучити зовнішнє фінансування, майже не витрачаючи власні кошти для переходу на використання відновлювальних джерел енергії: від освітлення вулиць за допомогою сонячної енергії та опалювання школи біомасою – до опалення лікарні за допомогою геотермальної енергії та будівництва власної сонячної електростанції. Всі проекти були реалізовані з використанням ресурсів міжнародної технічної допомоги – у якості демонстрації іншим громадам, що розв’язання місцевих проблем може бути здійснено за рахунок зовнішніх (небюджетних) ресурсів. З іншого боку, ініціатива «Енергоефективне село» стала майданчиком для демонстрації сучасних технологій підвищення енергоефективності та використання альтернативних джерел енергії у малих населених пунктах.
Детальніше у статті виконавчого директора “Інституту сталого розвитку” Станіслава Ігнатьєва  у виданні “Новое время” – за посиланням

Byadmin

НІМЕЦЬКИЙ ДОСВІД ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИХ ГРОМАД

Проекти за принципом «енергоефективне село» активно працюють у європейських країнах, наприклад, Федеративній Республіці Німеччина, Франції, Польщі. Такі проекти є довгостроковою цільовою програмою, що складається з низки мікропроектів, метою яких є забезпечення енергетичної сталості сільських громад та зменшення витрат місцевих бюджетів на енергетичні носії.
Базовою моделлю цього принципу є об’єднання зусиль органів місцевого самоврядування, громадських організацій та бізнесу задля розв’язання проблеми енергозбереження в конкретному населеному пункті.
Прикладом є громада селища Фельдхайм (ФРН). Це колишній населений пункт Східної Німеччини з нерозвиненою енергетичною інфраструктурою. У громаді працювало лише одне підприємство з вирощування свиней. Об’єкти соціальної сфери були представлені школою, дитячим садочком та медичним пунктом.
Громадою було вирішено розробити місцеву концепцію «енергоефективного села». Для реалізації концепції були запрошені компанії, що працюють в галузі відновлювальної енергетики та енергоефективності. Так, компанія Energiequelle GmbH виступила із пропозицією будівництва вітропарку. Сільська громада погодилась безкоштовно надати свої власні земельні ділянки для проекту, натомість компанія взяла на себе зобов’язання безкоштовно забезпечити сільську громаду електричною енергією. Інша компанія домовилась щодо будівництва біореактора на місцевій свинофермі, вироблений газ частково спрямовувався на опалення об’єктів соціальної сфери. Третє підприємство встановило на даху та у дворі школи сонячні батареї, частина електричної енергії з яких були передані школі. Внаслідок реалізації цих проектів, громада отримала заощадження до 70% видаткової частини місцевого бюджету, що раніше використовувались для енергозабезпечення об’єктів соціальної сфери. Заощаджені кошти стали спрямовуватися на реалізацію соціальних ініціатив у громаді.
Вітряні електростанції і дві установки з виробництва біогазу з біомаси дають цьому населеному пункту, розташованому на південний захід від Берліна, тепло, електрику і додаткові робочі місця.
Перетворення звичайного бранденбурзького маленького села на зразкову модель використання поновлюваних джерел енергії почалося ще в 1995 році, коли тут побудували п’ять вітрогенераторів. Число турбін поступово зростало, поки село разом з містом Троєнбріцен, до якого воно належить, і енергетичною компанією Energiequelle GmbH не побудували власну електромережу. У фінансуванні проекту, який коштував 0,5 млн євро, взяли участь більшість жителів села. Кожна сім’я придбала за 3000 євро частку в компанії, що є співвласником електромережі.
43 вітрогенератори і установки з виробництва біогазу не тільки обігрівають і освітлюють будинки, а й забезпечують роботою місцеве населення, надаючи 30 робочих місць. Ще 20 робочих місць забезпечує місцева фабрика з виробництва фотоелектричних елементів. У селі зі 145 жителями зараз нульове безробіття!
До 2020 року Німеччина планує отримувати з відновлювальних ресурсів, таких як вітер і сонце, до 35% всієї споживаної енергії. До 2050 року ця частка повинна становити вже 80%. Таким чином, Фельдхайм, що забезпечує себе відновлювальною енергією на 100%, став моделлю майбутньої Німеччини.
На рік парк вітрогенераторів виробляє кількість енергії, достатню для забезпечення міста з 20-тисячним населенням. Жителі села споживають всього 1% цієї енергії, а решту Energiequelle продає регіональним дистриб’юторам. Сьогодні вартість енергії в Фельдхаймі на 35% нижча, ніж у Берліні. Протягом 10 років цей розрив досягне 50%.

Туристи і телеканали не оминають увагою село із «зеленою енергією» — американці, бразильці, в’єтнамці знімають тут фільми, фотографують трактори, обробляють землю між вітрогенераторами. Після того, як через аварію на японській АЕС «Фукусіма» Німеччина до 2022 року вирішила закрити всі 17 своїх ядерних станцій, село відвідали 3000 «енергетичних туристів», багато з яких приїхали з Японії.

 

Проте відповіді на питання, чи може Фельдхайм стати моделлю для інших населених пунктів, поки немає. По-перше, не скрізь вітер досить сильний. У Фельдхаймі швидкість вітру в середньому досягає 21 км/год, в той час, як для роботи турбін достатньо третини такої швидкості. По-друге, не всі готові миритися з вітрогенераторами, розташованими поруч з будинками.

Byadmin

ІЗ ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА

Шановні наші польські друзі та партнери!
Сердечно вітаємо Вас із головним національним святом польського народу – Днем незалежності Республіки Польща!
Ми, українці, цінуємо вашу незмінну підтримку на європейській арені та дружні і навіть братські відносини, які ви демонструєте багато років.
Сьогодні ми живемо в час, коли кожен із нас відповідає за майбутнє своєї Батьківщини. Тому тільки в мирі й порозумінні, своєю працею і розумом ми можемо зробити кожен свою державу могутньою і багатою. Тож нехай ця мета додасть нам сил, наснаги і впевненості у поступі наших незалежних держав!
У день величного Свята Незалежності Польщі, зичимо Вам й всьому польському народові здоров’я і злагоди, сил та натхнення, успіхів та задоволення від праці на благо своєї держави!

Byadmin

ІЗ МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ!

Сподіваюся, що країну очікує, як мінімум, рік енергозбереження та зеленої енергетики. Суспільство вже переконалося, що експлуатувати більшість споруд “по-старому” стало не по кишені ні громадянам, ні установам, в першу чергу, соціальної сфери.
Ми маємо активніше працювати у галузі енергомодернізації житлової забудови та будівель закладів освіти, охорони здоров’я, культури.
Як раз проект “Енергоефективне село” в якому ми поєднали енергомодернізацію та використання ВДЕ може стати такою успішною моделлю.
Будуємо разом енергонезалежну Країну!

 

Станіслав Ігнатьєв,

засновник Харківського енергетичного кластеру

 

Byadmin

ЗАКОРДОН НАМ ДОПОМОЖЕ: ЯК ОТРИМУВАТИ ГРАНТИ?

Щоб прийти до сучасного успіху, проект «Енергоефективне село» супроводжувався активною компанією фандрайзингу – пошуком ресурсів за кордоном. “Було випробувано безліч моделей, але успішно відпрацювали лише три: перша – отримання грантів шляхом написання важких та складних проектних заявок; друга – залучення компаній для надання соціальних інвестицій; третя – проведення міжнародних заходів із залученням іноземних інвесторів та великих компаній” – підкреслює Станіслав Ігнатьєв, виконавчий директор “Інституту сталого розвитку”.
Використовуючи ресурси грантів, вдалося отримати гроші на проведення кваліфікованого енергетичного аудиту, придбання та інсталяцію системи вуличного освітлення, санацію та утеплення будівель. Однак, цей ресурс був достатньо складний в отриманні, оскільки витрачалось багато часу на пошук конкурсів грантів, написання заявок, ведення переговорів, і, головне, – проведення прозорих та відкритих закупівель, вчасне виконання робіт та подання вичерпних звітів.
Залучення соціальних інвестицій від міжнародних компаній – менш часомісткий, але не менш трудомісткий процес, який зводився до проведення широких інформаційних компаній для іноземного бізнесу та ведення переговорів із підприємствами. Завдяки цьому напрямку вдалося отримати німецьку велику модульну котельню із двома котлами та двоконтурний твердопаливний котел для клубу і бібліотеки.
Також тема проекту «Енергоефективне село» стала однією із ключових дискусій Першого Україно-Німецького бізнес-форуму «Біоенергетика, Енергоефективність та Агробізнес», проведеного за участі Інституту сталого розвитку у Харкові. Захід підтриманий Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина, Генеральним консульством ФРН у Донецьку та Почесним консулом ФРН у Харкові. В роботі форуму взяли участь 42 представники німецьких енергетичних компаній та фінансових установ, зокрема Федеральний Міністр економіки та розвитку ФРН. За результатами презентації проекту, німецька компанія Valliant Group надала безкоштовно тепловий насос для опалення лікарні, а одна з програм ООН погодилась на фінансування санації та утеплення будівлі.
Енергоефективне село Веселе постійно відвідують міжнародні делегації, зокрема, із США, Німеччини, Польщі, Швейцарії. Відкритість проекту та бажання продемонструвати власні результати призвели до приходу в регіон інвестора, який розпочав проектування сонячної електростанції потужністю 1,8 МВт біля села Веселого, яка стане найбільшим об’єктом альтернативної енергетики регіону.
І, нарешті, Кабінетом Міністрів України проект «Енергоефективне село» визнаний кращим проектом у галузі енергоефективності та енергозбереження, що реалізовується органом місцевого самоврядування (Харківською районною радою), та посів перше місце у національному конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування», а також нагороджений відзнакою Ради Європи.
Ініціатива зі створення енергоефективної громади стала черговою ілюстрацією крилатого висліву Остапа Бендера із «Золотого теляти»: «Гроші є завжди, просто треба вміти їх взяти».