НІМЕЦЬКИЙ ДОСВІД ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИХ ГРОМАД

Byadmin

НІМЕЦЬКИЙ ДОСВІД ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИХ ГРОМАД

Проекти за принципом «енергоефективне село» активно працюють у європейських країнах, наприклад, Федеративній Республіці Німеччина, Франції, Польщі. Такі проекти є довгостроковою цільовою програмою, що складається з низки мікропроектів, метою яких є забезпечення енергетичної сталості сільських громад та зменшення витрат місцевих бюджетів на енергетичні носії.
Базовою моделлю цього принципу є об’єднання зусиль органів місцевого самоврядування, громадських організацій та бізнесу задля розв’язання проблеми енергозбереження в конкретному населеному пункті.
Прикладом є громада селища Фельдхайм (ФРН). Це колишній населений пункт Східної Німеччини з нерозвиненою енергетичною інфраструктурою. У громаді працювало лише одне підприємство з вирощування свиней. Об’єкти соціальної сфери були представлені школою, дитячим садочком та медичним пунктом.
Громадою було вирішено розробити місцеву концепцію «енергоефективного села». Для реалізації концепції були запрошені компанії, що працюють в галузі відновлювальної енергетики та енергоефективності. Так, компанія Energiequelle GmbH виступила із пропозицією будівництва вітропарку. Сільська громада погодилась безкоштовно надати свої власні земельні ділянки для проекту, натомість компанія взяла на себе зобов’язання безкоштовно забезпечити сільську громаду електричною енергією. Інша компанія домовилась щодо будівництва біореактора на місцевій свинофермі, вироблений газ частково спрямовувався на опалення об’єктів соціальної сфери. Третє підприємство встановило на даху та у дворі школи сонячні батареї, частина електричної енергії з яких були передані школі. Внаслідок реалізації цих проектів, громада отримала заощадження до 70% видаткової частини місцевого бюджету, що раніше використовувались для енергозабезпечення об’єктів соціальної сфери. Заощаджені кошти стали спрямовуватися на реалізацію соціальних ініціатив у громаді.
Вітряні електростанції і дві установки з виробництва біогазу з біомаси дають цьому населеному пункту, розташованому на південний захід від Берліна, тепло, електрику і додаткові робочі місця.
Перетворення звичайного бранденбурзького маленького села на зразкову модель використання поновлюваних джерел енергії почалося ще в 1995 році, коли тут побудували п’ять вітрогенераторів. Число турбін поступово зростало, поки село разом з містом Троєнбріцен, до якого воно належить, і енергетичною компанією Energiequelle GmbH не побудували власну електромережу. У фінансуванні проекту, який коштував 0,5 млн євро, взяли участь більшість жителів села. Кожна сім’я придбала за 3000 євро частку в компанії, що є співвласником електромережі.
43 вітрогенератори і установки з виробництва біогазу не тільки обігрівають і освітлюють будинки, а й забезпечують роботою місцеве населення, надаючи 30 робочих місць. Ще 20 робочих місць забезпечує місцева фабрика з виробництва фотоелектричних елементів. У селі зі 145 жителями зараз нульове безробіття!
До 2020 року Німеччина планує отримувати з відновлювальних ресурсів, таких як вітер і сонце, до 35% всієї споживаної енергії. До 2050 року ця частка повинна становити вже 80%. Таким чином, Фельдхайм, що забезпечує себе відновлювальною енергією на 100%, став моделлю майбутньої Німеччини.
На рік парк вітрогенераторів виробляє кількість енергії, достатню для забезпечення міста з 20-тисячним населенням. Жителі села споживають всього 1% цієї енергії, а решту Energiequelle продає регіональним дистриб’юторам. Сьогодні вартість енергії в Фельдхаймі на 35% нижча, ніж у Берліні. Протягом 10 років цей розрив досягне 50%.

Туристи і телеканали не оминають увагою село із «зеленою енергією» — американці, бразильці, в’єтнамці знімають тут фільми, фотографують трактори, обробляють землю між вітрогенераторами. Після того, як через аварію на японській АЕС «Фукусіма» Німеччина до 2022 року вирішила закрити всі 17 своїх ядерних станцій, село відвідали 3000 «енергетичних туристів», багато з яких приїхали з Японії.

 

Проте відповіді на питання, чи може Фельдхайм стати моделлю для інших населених пунктів, поки немає. По-перше, не скрізь вітер досить сильний. У Фельдхаймі швидкість вітру в середньому досягає 21 км/год, в той час, як для роботи турбін достатньо третини такої швидкості. По-друге, не всі готові миритися з вітрогенераторами, розташованими поруч з будинками.

About the author

admin administrator